مقتدی صدر: ایران هیچ فشاری به احزاب شیعی عراق وارد نمی‌کند

مقتدی صدر با صدور بیانیه‌ای درباره استعفای اعضای جریان سیاسی خود از پارلمان عراق، شایعه‌ها مبنی بر دخالت ایران در این مسئه را تکذیب کرد. موج خراسان: در بیانیه «قتدی صدر» آمده است «ایران این بار به هیچ کدام از احزاب شیعی فشار نیاورد و شایعات مبنی بر اینکه علت خروج از صحنه سیاسی تهدیدهای

کد خبر : 4318
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 تیر 1401 - 3:50

مقتدی صدر با صدور بیانیه‌ای درباره استعفای اعضای جریان سیاسی خود از پارلمان عراق، شایعه‌ها مبنی بر دخالت ایران در این مسئه را تکذیب کرد.

موج خراسان:

در بیانیه «قتدی صدر» آمده است «ایران این بار به هیچ کدام از احزاب شیعی فشار نیاورد و شایعات مبنی بر اینکه علت خروج از صحنه سیاسی تهدیدهای ایران بوده است، کذب محض است و حقیقت ندارد.»

صدر با وجود رد محکم دخالت ایران در امور عراق اعلام کرد چیزی که برخی ممکن است آن را بازوهای ایران بخوانند، درحال فشار سیاسی علیه قوه  قضائیه و در تلاش برای اعمال فشار بر دیگر جناح های سیاسی است. اما برخی دیگر از احزاب از افزایش فشارهای غیرقانونی خشونت، صدور تصمیمات قضایی، شایعات نادرست و غیره هراس دارند.

او در ادامه به جلسه فردای پارلمان اشاره کرد و گفت: «همچنین فشارهایی بر جناح‌های سیاسی غیرشیعی و نمایندگان مستقل قبل از جلسه فردای مجلس وجود دارد. بنابراین، من از احزاب می‌خواهم که برای اصلاح و نجات کشور موضعی شجاعانه داشته باشند و با فشارهای فرقه‌ای همراه نشوند، زیرا مانند حبابی است که به سرعت می‌ترکد.»

این بیانیه در حالی صادر می شود که«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق روز یکشنبه به طور رسمی حکم دیوانی کناره گیری نمایندگان جریان صدر از پارلمان این کشور را امضا کرد.

جریان صدر عراق در انتخابات اخیر، موفق شد با کسب ۷۳ کرسی از اصل ۳۲۹ کرسی پارلمانی در صدر قرار گیرد و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم با ۳۷ کرسی و ائتلاف دولة القانون با ۳۳ کرسی، حزب دموکرات کردستان عراق با ۳۱ کرسی، ائتلاف کردستان و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری با ۱۷ کرسی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

برچسب ها :

ناموجود