مرکز آمار ایران:

نرخ تورم خرداد ۳۹.۴ درصد شد

نرخ تورم سالانه خرداد ۱۴۰۱ برای خانوار‌های کشور به ۳۹.۴ درصد رسیده که نسبت به همین ماه قبل، ۰.۷ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد. موج خراسان: طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ١٤٠١ به عدد ٥٢,٥ درصد رسیده؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٥٢.٥ درصد بیشتر از خرداد ١٤٠٠ برای

کد خبر : 4312
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 تیر 1401 - 3:46

نرخ تورم سالانه خرداد ۱۴۰۱ برای خانوار‌های کشور به ۳۹.۴ درصد رسیده که نسبت به همین ماه قبل، ۰.۷ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

موج خراسان:

طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ١٤٠١ به عدد ٥٢,٥ درصد رسیده؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٥٢.٥ درصد بیشتر از خرداد ١٤٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه پارسال است که در خرداد ١٤٠١ در مقایسه با ماه قبل ١٣,٢ واحد درصد افزایش یافته؛ نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با افزایش ٣٢.٢ واحد درصدی به ٨١.٦ درصد و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٨ واحد درصدی به ٣٦.٨ درصد رسید.

نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ٥١,٤ درصد است که نسبت به ماه قبل ١٢.٢ واحد درصد افزایش داشته؛ همچنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٥٨.٢ درصد بود که نسبت به ماه قبل ١٨.١ واحد درصد افزایش داشت.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور

نرخ تورم ماهانه خرداد ١٤٠١ به ١٢,٢ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل، ٨.٧ واحد درصد افزایش داشت. منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است که برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٢٥.٤ درصد و ٤.٤ درصد بود.

نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ١١,٥ درصد شده که نسبت به ماه قبل ٧.٨ واحد درصد افزایش داشته؛ همچنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ١٥.٨ درصد بود که نسبت به ماه قبل ١٣.٠ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

نرخ تورم سالانه خرداد ١٤٠١ برای خانوار‌های کشور به ٣٩,٤ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ٠.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه کنونی، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است که برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب به ٣٨,٩ درصد و ٤١.٨ درصد رسیده و افزایش ٠.٦ واحد درصدی برای خانوار‌های شهری و یک واحد درصدی برای خانوار‌های روستایی را نشان می‌دهد.

تغییرات قیمت‌ها در خرداد

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه‌های «روغن و چربی‌ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، «لبنیات و تخم مرغ» (انواع شیر، ماست، پنیر و تخم مرغ) و «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس) است.

در گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، گروه‌های «هتل و رستوران» (ساندویچ و انواع غذا‌های سرو شده در رستوران)، «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده) و «بهداشت و درمان» (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در خرداد ١٤٠١ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٨,٣ درصد برای دهک دهم تا ٤٢.٧ درصد برای دهک اول است.

برچسب ها :

ناموجود