رئیس‌جمهور:

وزارت جهاد در کم‌ترین زمان، کشور را به خودکفایی در کالاهای اساسی برساند/ مشکل گرد و غبار در کشور ریشه‌ای حل شود

حجت الاسلام رئیسی به وزارت جهاد دستور داد با همکاری دیگر نهادها برنامه ریزی کند تا کشور در تولید کالاهای اساسی به خودکفایی برسد. موج خراسان: رئیس جمهور در جلسه امروز هیات دولت با اشاره به لزوم تأمین امنیت غذایی کشور، خودکفایی در کالاهای اساسی را راهبردی دانست و گفت:  تولید یک مسأله اساسی و زیربنایی

کد خبر : 4150
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401 - 8:33

حجت الاسلام رئیسی به وزارت جهاد دستور داد با همکاری دیگر نهادها برنامه ریزی کند تا کشور در تولید کالاهای اساسی به خودکفایی برسد.

موج خراسان:

رئیس جمهور در جلسه امروز هیات دولت با اشاره به لزوم تأمین امنیت غذایی کشور، خودکفایی در کالاهای اساسی را راهبردی دانست و گفت:  تولید یک مسأله اساسی و زیربنایی است و وزارت جهاد کشاورزی در همکاری با دیگر نهادها و از جمله مراکز علمی و دانش بنیان برنامه ریزی کند تا کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن با تقویت تولید داخلی به خودکفایی برسد تا نیازمند دیگر کشورها نباشیم.

در پی جنگ اوکراین قیمت محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی افزایش قابل ملاحظه ای داشته و این موضوع باعث شده تا سایر کشورها ورود جدی به بحث خودکفایی کالاهای اساسی به ویژه در زمینه تامین امنیت غذایی داشته باشند.

با این وجود به گفته محمد قربانی، معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی ایران هیچ کمبودی در تامین کالا‌های اساسی نداشته و قبل از اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها ( پیش از شروع جنگ اوکراین و روسیه) ‏‏به میزان کافی کالای اساسی تامین و ذخیره سازی شده بود.

حجت‌الاسلام رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به لزوم تبیین دقیق و جامع برنامه دولت در خصوص توزیع عادلانه یارانه‌ها برای آحاد مردم در مقابل طرح برخی شبهات اشاره کرد و گفت: تیم اقتصادی و تیم اطلاع‌رسانی دولت و دستگاه‌های مرتبط، با تبیین موضوع گره‌های ذهنی مردم را باز کرده و به افکار عمومی و بازار آرامش ببخشند و تمام ارکان دولت در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها همه جوانب را بسنجند تا تصمیمات دقیق و قابل اجرا اتخاذ شود.

گفتنی است دولت در راستای مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها اقدام به اجرای طرح اصلاح نظام اقتصادی کرده و معتقد است علاوه بر اینکه یارانه تعلق گرفته به کالاهای اساسی، در این طرح به دست دهک های کم برخوردار جامعه می‌رسد، با اجرای واقعی سازی قیمت‌ها شاهد کاهش شدید قاچاق کالا از کشور هستیم تا جایی که حتی در برخی از کالا‌ها این عدد به صفر برسد.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه حل ریشه ای این موضوع نیازمند همکاری با کشورهای منطقه و همسایه است، در این جلسه به سازمان محیط زیست مأموریت داد با همکاری وزارت امور خارجه و دیگر دستگاه‌های ذیربط، از طریق رایزنی با کشورهای همسایه مشکل آلایندگی هوا را حل کنند.

این دستور رئیس جمهور در پی تشدید آلودگی هوا و رسیدن شاخص آن به 238 در شماری از شهرهای ایران از جمله پایتخت صادر شد.

شاخص آلودگی ۲۳۸ در ردیف شرایط «بسیار ناسالم» طبقه‌بندی می‌شود که تنها یک رده از شرایط خطرناک پایین‌تر است که شاخص ۳۰۱ تا ۵۰۰ را دربرمی‌گیرد.

آلودگی هوا در روزهای پیش به تعطیلی مراکز آموزشی انجامیده و جلسات مجلس شورای اسلامی را هم برای یک روز تعطیل کرد.

برچسب ها :

ناموجود