جبران خسارات ناشی از خشکسالی مزارع در خراسان رضوی

معاون جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: تاکنون غرامت بیمه به پنج درصد از عرصه‌های کشاورزی و باغی خسارت دیده از ناحیه خشکسالی در خراسان رضوی تعلق گرفته که در حال پرداخت است. به گزارش موج خراسان، غلامحسین ساربان معاون جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه تاکنون غرامت بیمه به پنج درصد از عرصه‌های

کد خبر : 3091
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 آبان 1400 - 5:19

معاون جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: تاکنون غرامت بیمه به پنج درصد از عرصه‌های کشاورزی و باغی خسارت دیده از ناحیه خشکسالی در خراسان رضوی تعلق گرفته که در حال پرداخت است.

به گزارش موج خراسان، غلامحسین ساربان معاون جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه تاکنون غرامت بیمه به پنج درصد از عرصه‌های کشاورزی و باغی خسارت دیده از ناحیه خشکسالی در این استان تعلق گرفته که در حال پرداخت است، گفت: امسال خشکسالی و تغییرات اقلیمی چهار هزار میلیارد تومان خسارت به حوزه کشاورزی استان وارد کرده است که حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از این خسارات توسط بیمه جبران می‌شود.

او افزود: ۸۰ میلیارد تومان از این میزان غرامت در بخش زراعت غلات آبی و دیم و حدود ۴۰ میلیارد تومان در حوزه محصولات باغی پرداخت شده است و بقیه این میزان در حال پرداخت است و امسال خراسان رضوی با کاهش تولید ۶۴۸ هزار تن غله مواجه شده و معادل همین میزان کاهش تولید کاه را داشته ایم که خود تبعات و مشکلات فراوانی را در بخش دام رقم زده است.

معاون جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: میزان کاهش تولید در حوزه باغی استان نیز حدود ۲۰۰ هزار تن بوده است که شامل محصولات مهمی مانند پسته، زعفران، انگور و سایر محصولات می‌شود و از مجموع ۱۸۰ هزار هکتار کشتزار دیم گندم و جو امسال تنها از ۲۸ هزار هکتار، محصول برداشت شده و با وجود هزینه‌های مختلف در این زمینه شاهد خسارت جدی به کشاورزان دیم هستیم.

ساربان، خشکسالی امسال را باعث کاهش ۵۵ درصدی تولید گندم آبی در استان دانست و بیان کرد: امسال ۱۲۶ هزار هکتار از کشتزار‌های استان زیر کشت گندم آبی و حدود ۱۴۲ هزار هکتار نیز زیر کشت گندم دیم رفته است، اما به دلیل خشکسالی ۸۰ درصد گندم دیم از میان رفته و میزان تولید گندم آبی نیز نسبت به میزان پیش‌بینی شده ۵۵ درصد کاهش یافته و تولید گندم در این استان حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تن کاهش یافته است.

او با بیان اینکه امسال ۱۰۰ هزار و ۷۳۰ تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان این استان به صورت تضمینی خریداری شد، تصریح کرد: این میزان نسبت به پارسال ۷۷ درصد کاهش دارد که عامل مهم آن کاهش تولید ناشی از خشکسالی بوده است.

معاون جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه میزان خرید تضمینی دانه روغنی کلزا نیز در استان به علت خشکسالی نسبت به سال زراعی قبل ۵۶ درصد کاهش یافته است، تاکید کرد: در قالب خرید تضمینی دانه روغنی کلزا امسال در مجموع سه هزار و ۸۶۰ تن محصول از کشاورزان شهرستان‌های رشتخوار، تایباد، بردسکن، تربت‌جام، سبزوار، سرخس، خواف، تربت‌حیدریه، نیشابور، مشهد، جوین، جغتای و قوچان خریداری شده است.

گفتنی است؛ سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در استان خراسان رضوی زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود و در این عرصه ۳۶۳ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی فعالیت دارند. درآمد ناخالص حوزه کشاورزی این استان معادل ۵۰ هزار میلیارد تومان است و خراسان رضوی با گستره ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومتر مربع، معادل هفت درصد کل مساحت کشور، دارای ۳۳ شهرستان، ۸۱ شهر، ۷۹ بخش، ۱۷۵ دهستان و سه هزار و ۲۸۱ روستا است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.