سعید خطیب‌زاده در نشست خبری:

مسئول حفظ امنیت افغانستان طالبان است/ حضور رژیم صهیونیستی را در همسایگی خود تحمل نخواهیم کرد/ حریم هوایی خود را هیچ‌وقت به روی جمهوری آذربایجان نبستیم

نشست مطبوعاتی هفتگى سعيد خطیب زاده با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی آغاز شد. به گزارش موج خراسان، نشست مطبوعاتی هفتگى سعيد خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی به صورت حضوری و با رعایت فاصله گذاری اجتماعى، در ساختمان شماره ٨ شرقی وزارت امور خارجه آغاز شد. وی در

کد خبر : 2795
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 مهر 1400 - 7:28

نشست مطبوعاتی هفتگى سعيد خطیب زاده با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی آغاز شد.

به گزارش موج خراسان، نشست مطبوعاتی هفتگى سعيد خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی به صورت حضوری و با رعایت فاصله گذاری اجتماعى، در ساختمان شماره ٨ شرقی وزارت امور خارجه آغاز شد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره سفر حسین امیرعبداللهیان به لبنان و آمادگی ایران برای کمک به لبنان گفت: ما و لبنان روابطمان را براساس خواست طرف ثالث تنظیم نکرده ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هواپیمای امیرعبداللهیان در سوخت رسانی در لبنان دچار مشکل شده است نیز اظهار کرد: خبرسازی است و سفر امیرعبداللهیان به سوریه از قبل تنظیم شده بود. برخی دوست ندارند این سفر‌ها موفقیت خود را داشته باشد و این حواشی درست می‌شود. هیچ درخواستی برای سوخت گیری در لبنان نداشته است.

خطیب‌زاده درباره انتخابات در عراق ادامه داد: از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در عراق استقبال می‌کنیم.

وی درباره گروهک‌های تروریستی در خاک عراق اظهار کرد: بار‌ها به دوستان در دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان عراق گفته‌ایم که این با حسن همجواری و حسن همسایگی همخوانی ندارد. این وضعیت قابل ادامه دادن نیست و این پایگاه‌ها باید جمع شوند.

خطيب زاده با اشاره به اينكه ٢٠ مهر ماه در تقويم روز حافظ است، گفت: هيچ خانه اى نيست كه كتابخانه‌اى در آن باشد و حافظ در آن نباشد، حافظ بخشى از هويت ما ايرانى هاست. اين روز را گرامى ميدارم.

خطيب زاده درباره انتخابات عراق گفت: آنچه ديروز اتفاق افتاد ادامه پروسه مردم سالارى در عراق بود. از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در عراق استقبال می‌کنیم و به رغم كرونا مطابق برنامه ريزى قبلى برگزار شد.

از اشتباه برجامی ظریف تا نشست افغانستان در ایران

سخنگوى وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره اعتراف به اشتباه ظريف در خصوص برجام، گفت: همه را دعوت می‌کنم به عدم انتخاب گزینشی از نکاتی که گفته می‌ شود؛ وزارت خارجه يك وزارتخانه تخصصی است. آقاى ظریف در مقام وزیر خارجه چند باری این موضوع را توضیح داد. برداشتی که الان ارائه کردید برداشت دقیقی از فرمایشات وى نیست. آنچه مسلم است این است که در ادامه مسیر باید از این فضاسازی‌ ها عبور و اجازه دهیم دولت جدید در مسیر خودش گفت وگوهاى وین را پیش ببرد.

وى درباره برگزاری نشست همسایگان درباره افغانستان در ايران، گفت:‌ در اولین جلسه‌ای که به صورت برخط وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان برگزار کردند، توافق شد كه نشست بعدی با حضور وزرای خارجه در تهران باشد و این منوط به آماده شدن مقدمات است. این موضوع در دستورکار و پیگیری است و نمی‌دانیم چه زمانی امکان برگزاری حضوری را در تهران خواهیم داشت. در همان نشست توافق شد روسیه به این جمع اضافه شود.

خطيب زاده ادامه داد: به پیشنهاد ایران روسیه هم در نشست همسايگان که براى موضوع افغانستان است حاضر خواهد بود. دعوت روسیه از ایران برای شرکت در نشستی درباره افغانستان در این کشور در دست بررسی است و پاسخ خود را خواهیم داد.سخنگوى وزارت خارجه درباره سفر وزير خارجه كشورمان به سوریه گفت: روابط ایران و سوریه وارد فاز راهبردی شده است. ابعاد روابط ایران و سوریه مختلف است و جنس روابط راهبردی الزامش این است که در همه ابعاد اعم از اقتصادی، فرهنگی و نظامی این روابط برقرار شود، بخش خصوصی ما اخيرا در سوريه نمایشگاه داشت و اكنون این مطالبه را دارد که توافقاتشان در ابعاد مختلف عملیاتی شود.

وى درباره مذاکرات ایران و عربستان اظهار كرد: توافقات هيئت اعزامی ایران با عربستان این بوده است که در فضای عمومی، این مذاکرات پیگیری نشود. ٤ دور مذاکره با عربستان در بغداد انجام شد و آخرین دور زمانی بود که ما در نیویورک بودیم. این تماس‌ها بدون انقطاع بین دو طرف ادامه داشته و دارد.

خطيب زاده اضافه كرد: بیشترین تمرکز درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و به خصوص حوزه خلیج فارس بوده است. یمن هم بخشی از این گفت‌وگوها بوده است. سرنوشت یمن از طریق مردم یمن و اراده آنها تعیین می‌شود. آن‌چه عربستان باید انجام دهد توقف جنگ و محاصره ظالمانه و شرایطی است که به تراژدی انسانی منجر شده است.

خطيب زاده افزود: تلاش داریم روابط ایران و عربستان به آرامش، صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس کمک کند.

حریم فضایی و هوایی خود را هیچ وقت به روی آذربایجان نبستیم

سخنگوی وزارت خارجه درباره روابط ایران و آذربایجان گفت: این روابط طبیعی و به هم زدن آن غیرطبیعی است. روابط دو کشور از منطق درستی پیروی کرده است. در عین حال نگرانی‌های ایران گفته شده و این در چارچوب حسن همجواری و روابط خوب ایران و آذربایجان است. دوستان در باکو گفته‌اند که این نگرانی‌ها را برطرف می‌کنند. در برخی نکات و موضوعات انتظاری که از طرف آذربایجان داشتیم برآورده نشده است. ما در قبال آذربایجان رفتار برادرانه‌ای داشتیم.

وی افزود: به طرف آذربایجانی گفتیم در مسیر آرامی برخی نگرانی‌های ایران برطرف شود. حریم فضایی و هوایی خود را هیچ وقت به روی آذربایجان نبستیم. زمین باز است و مراودات انجام می‌شود . دو طرف نباید اجازه دهند طرف‌های ثالث بر روابط تاثیر بگذارند.

سخنگوى وزارت خارجه درباره دورنماى روابط ايران و اذربايجان، گفت: تمامی اجزای یک رابطه راهبردی و مشارکت جامع را با آذربایجان داریم. امیدواریم این روابط بیش از پیش گسترش یابد و نقش وزارت خارجه‌های دو کشور در این حوزه بسیار حائز اهمیت است.

خطيب زاده درباره مذاكرات وين، اظهار كرد: علاقه رسانه ها به جزييات قابل تقدير است. اما بارها گفتيم مذاكرات وين انجام مى‌شود و در داخل وزارت خارجه پيگيرى خواهد شد، چراكه فنى است و هيچ متن جديدى قرار نيست تنظيم شود و تركيب تيم مذاكره كننده بنابر نياز وزارت نفت و نهاد هاى مرتبط بود و اين بارهم خواهد بود.

وى درباره اظهارات صدراعظم آلمان در خصوص برجام، گفت: صدراعظم آلمان و اروپا توجه كنند كه اگر بى‌عملى كشورهاى اروپايي نبود ترامپ اين جرات را نميكرد كه از برجام خارج شود و قطعنامه ٢٢٣١ را نقض كند، انتظار اين است تمام طرف‌ها اين بار از اين در به وين بيايند كه راه فرارى جز انجام تعهدات خود در برجام نخواهند داشت. آلمان بسيارى از توافقاتى كه در برجام داشت انجام داد و صدراعظم آلمان از تمام موضوعات باخبر است.

خطيب زاده درباره اقدام تروریستی در قندوز گفت: آنچه در قندوز رخ داد اقدام تروریستی بی سابقه بود و آن را محکوم می‌کنیم. معتقدیم طالبان مسئولیت حفظ امنیت را دارد. ایران بارها گفته است باید افغانستانی داشته باشیم که عاری از خشونت و تروریسم باشد. مردم نجیب افغانستان از تروریسم و کشتار خسته هستند، افغانستان را کنشگری سازنده در روابط بین‌الملل می‌دانیم.

وى درباره رزمایش جمهوری آذربایجان در خزر تصريح كرد: منطقه احتیاج به آرامش دارد و همه طرفها باید به این موضوع توجه داشته باشند. زمانی که می‌ خواستیم رزمایش برگزار کنیم به همه کشورها و از جمله آذربایجان اطلاع داده بودیم. اینها بدیهیات همسایگی است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره شيعيان افغانستان گفت:‌ با یک مسیر گفت وگو باید تلاش کنیم یک دولت فراگیر را در افغانستان شاهد باشیم و این نقشی است که ایران و همسایگان باید ایفا کنند. نقششان فرستادن گروه‌های خاص به آن کشورها نیست، بلکه تلاش برای گفتوگوهای اصیل بین الافغانی است. در این راه اخبار جعلی زیاد است.

وى افزود: هيچ وقت در خصوص گروه هاى افغانستانى تفاوت قائل نشديم. تمام گروه‌هاى قومى و مذهبى در افغانستان به شمول شيعيان بايد از وضعيتى مناسب برخوردار شوند. وضعيت شيعيان افغانستان براى ما خط قرمز بوده است. كما اينكه وضعيت همه گروه‌هاى افغانستانى براى ما خط قرمز است. بايد با يك مسير گفت‌وگو كمک كنيم كه افغانستان وارد يك مسير تعاملى شود.

خطیب‌زاده درباره تصویب کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گفت: این مذاکره و توافق امضا شد و آن‌چه امضا می‌شود از زمان امضا روح توافقنامه برای امضاکنندگان به نوعی لازم الاجراست. بر همین اساس می‌‌گوییم همه طرف‌ها باید به آن‌چه امضا کردند پایبند باشند. مراحل تصویب در هر کشوری مراحل خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: پارلمان جمهوری اسلامی ایران مسیر خودش را دارد. باید اجازه دهیم مسیر دموکراتیک خودش را در داخل ایران طی كند. برخی کنوانسیون‌ها را درباره برخی کشورها داریم که سال‌ها طول کشیده مراحل تصویب را طی کنند و هیچ وقت هم تصویب نشده است.

خطيب زاده درباره برجام گفت: شبانه روز دوستان ما در حال مرور هستند. حتى يك ساعت را بعد از اينكه فرآيند بررسي داخلي خود به جمع بندى برسيم را از دست نخواهيم داد. روزهاى آتى هم شاهد فعاليت هاى ديپلماتيك بيشترى در خصوص برجام خواهيم بود.

روابط ایران و عراق در بعد اقتصادی ممتاز است/ رژیم صهیونیستی دوست دارد منطقه را ناامن ببیند

خطيب زاده درباره روابط ايران و عراق، گفت: روابط ما با عراق در بعد اقتصادی ممتاز است. بخشی به روابط استانی و اقلیم برمی‌گردد. ظرفیت آن قطعا قابل ارتقا و رشد است. با عراق تا به امروز توانستیم نقشه راه را داشته باشیم. معضلی که در این خصوص داریم عدم بازپرداخت بدهی توسط عراق است.

سخنگوى وزارت خارجه درمورد حضور رژیم صهیونیستی در آذربایجان و موضع وزارت خارجه تصريح كرد: ایران درباره امنیت ملی خودش هیچ‌گاه با کسی شوخی نداشته است. همه همسایگان به خوبی می‌‌دانند و پیام‌ ها با قاطعیت برای همه همسایگان ارسال شده است. رژیم صهیونیستی هر جا رفته ناامنی و بی ثباتی برده است. رژیم صهیونیستی دوست دارد این منطقه را ناامن ببیند

خطيب زاده اضافه كرد: تهران و باکو باید توجه داشته باشند که طرف ثالثی در این روابط خوب مداخله بی جا نکند. حضور رژیم اشغالگر قدس را در نزدیکی همسایگی و در جغرافیای خود در هیچ کشوری تحمل نخواهیم کرد.

 از سند جامع همکاری‌ ایران و روسیه تا رویکرد دیپلماسی متوازن

وى درباره روابط تهران و مسكو، توضيح داد: توافقنامه جامع همکاری بین ایران و روسیه یک چارچوب حقوقی را ایجاد کرده و اكنون در جریان است و این چارچوب فضای مناسبی را برای گسترش روابط ایجاد کرده است. در چند سال پیش نیاز به ارتقای سند شد و اسم آن سند جامع همکاری‌ های راهبردی ایران و روسیه شد که توافقات قبلی آن انجام شده و در سفر قبلی لاوروف صحبت شده و در تهران در حال تنظیم بندهای نهایی آن هستیم. بعد از انجام آن و اخذ مجوزها در داخل کشور به مسکو می‌فرستیم و امیدواریم طی چند ماه آینده شاهد امضای این سند باشیم.

خطيب زاده درباره ابتکار ۳+۳ گفت: ابتکار ۳+۳ از روزی که جنگ آذربایجان و ارمنستان آغاز شد، مطرح شد اما برخی کشورها آمادگی نداشتند و حتی گفته شد ۲+۳ را آغاز کنیم. باید وارد این فضا شویم که قفقاز جنوبی را در ترتیبات دیپلماتیک به جلو ببریم.سخنگوى وزارت خارجه درباره سفر امیرعبداللهیان به باکو تصريح كرد: ارتباطات ما با آذریجان در تمامی سطوح برقرار است.

وى در پاسخ به سؤالی درباره گفتوگوهای ایران و ارمنستان و جایگزین کردن مسیری به جای مسیر جمهوری آذربایجان، گفت: هیچ وقت بحث جایگزینی مسیر را با هیچ کشوری نداشتیم. ولی این‌که کالاهای ایرانی بدون اذیت و آزار ارسال شوند مورد توجه ما است. ایران براساس سیاست حسن همجواری هیچ همسایه‌ای را جایگزین همسایه دیگر نمی‌کند. خطیب‌زاده یادآورشد: در یک ماه اخیر نزديك به هشت رزمایش در خزر برگزار شده که برخی نمایشی بوده است و این درست نیست.

سخنگوى وزارت خارجه درباره اعزام رایزنان بازرگانی از سوی وزارت صمت به سایر کشورها گفت: در تمامی کشورها رایزنان اقتصادی فعال هستند ‌و هیچ سفارتی بدون رایزن اقتصادی نیست. وزارت خارجه از مجرای خود کارش را انجام می‌دهد و اگر چند ده میلیارد با همسایگان و سایر کشورها روابط اقتصادی داریم، ازاین مجرا است.

وى افزود: اكنون رایزنان بازرگانی دو نفر هستند که بنا به تصمیم وزارت صمت بوده است، وزارت خارجه در این باره، کارهای اداری را انجام می‌ دهد. اصل کار در وزارتخانه ‌های دیگر است. وزارت خارجه در این باره با علاقه عمل می‌‌کند.

سخنگوى وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که آیا رئيس جمهوری در نشست اقلیمی در اسکاتلند شرکت می‌کند؟ اظهار كرد: آقاى رئیسی در اجلاس اقلیمی در اسکاتلند شرکت نمی‌کند و اساسا چنین برنامه‌ای هم نبوده است. ایران عضو این معاهده اقلیمی نیست و هيئت تخصصی ایران مثل دوره‌ های قبل در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

خطيب زاده درباره ارسال محموله سوخت مجدد به لبنان اظهار کرد:‌ یکی از مشکلات اصلی لبنان برق است و یکی از راه‌‌هایی که برق را تامین می‌کنند از طریق نیروگاه ‌هایی است که به صورت موقت در بنادر و روی کشتی‌ها هستند. ‌بیروت ساعتها بدون برق است و هزینه‌های بسیار بالایی دارد.  یکی از راه‌های آن ایجاد نیروگاه‌‌های زمینی در داخل لبنان است و ایران با تمامی توان فنی برای ساخت نیروگاه‌ها می‌تواند کمک کند. این آمادگی ایران باید با اراده دولت و گروه‌‌های لبنانی همراه شود.

وی درباره دیپلماسی ورزشی ایران و عربستان و رفتن تیم‌های ایرانی به عربستان و نیامدن تیم‌های سعودی به ایران گفت: نشستی با وزارت ورزش داشتیم تا این مسئله به ریل اصلی برگردد. مهمترین توصیه من به آنها این بود که رایزنی ‌ها با آگاهی وزارت امور خارجه انجام شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.