خطیب‌زاده در نشست خبری:

دولت عراق به وظایف خود در صیانت از اماکن دیپلماتیک ایران عمل کند/ تیم مذاکره کننده تصمیم گیر نیست و همه تصمیمات در تهران صورت می‌گیرد

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ایران تعرض به اماکن دیپلماتیک خود در عراق را به شدت محکوم می‌کند و امیدوار است عراق به وظایف خود عمل کند. به گزارش موج خراسان، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود امروز دوشنبه (۲۰ اردیبهشت ماه) با اصحاب رسانه که به صورت آنلاین برگزار شد،

کد خبر : 2442
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 - 7:39

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ایران تعرض به اماکن دیپلماتیک خود در عراق را به شدت محکوم می‌کند و امیدوار است عراق به وظایف خود عمل کند.

به گزارش موج خراسان، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود امروز دوشنبه (۲۰ اردیبهشت ماه) با اصحاب رسانه که به صورت آنلاین برگزار شد، درباره اقدام شب گذشته در آتش زدن دیوار سرکنسولگری ایران در کربلا، اظهار کرد: متاسفانه دیشب عده‌ای تعرضی به سرکنسولگری ایران در کربلا داشتند که از همان ابتدا با مراجع ذیربط در عراق توسط سرکنسولگری و سفارت ایران در بغداد ارتباط گرفته شد و نیرو‌های امنیتی با آن‌ها برخورد کردند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران تعرض به اماکن دیپلماتیک خود در عراق را به شدت محکوم می‌کند و امیدوار است عراق به وظایف خود عمل کند. دیشب یادداشت اعتراضی را به سفارت عراق در ایران تسلیم کردیم و انتظار ما از دولت عراق این است که به وظایف خود در این حوزه عمل کند.

خطیب زاده درباره اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایران در بلژیک گفت: بازداشت او از همان ابتدا غیر قانونی و خلاف مقررات بین المللی است، حکم صادره دادگاه هم برای ما مشروعیتی ندارد، لذا هرچه زودتر این دیپلمات ما باید از حقوق دیپلماتیک خود برخوردار شود، اتفاق جدیدی نیفتاده  است، به جهت اینکه این حکم فاقد مشروعیت بوده اسدی و وکیلش اعتراضی به این حکم ندارند و دولت بلژیک موضع ایران را می‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: با امارات متحده عربی روابط دیپلماتیک داریم و هیچ وقت روابط ما قطع نشد، همچنین طی یک سال گذشته روابط ما برقرار بوده است و سفر آقای ظریف هم در دستور کار بوده و هنگامی که فضا محیا شود این سفر انجام خواهد شد.

خطیب زاده در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با رایزنی های ایران و عربستان و تایید انجام این مذاکرات از سوی مقامات سعودی هم گفت: هدف گفت‌وگوها هم مسائل دو جانبه و هم مسائل منطقه ای بوده است. ما همواره از این گفت‌وگو ها در هر سطح و در هر شکلی استقبال می کنیم و این سیاست جدید ما نیست.

وی درباره اظهارات ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص اینکه فایل صوتی ظریف باعث شده روسیه و چین هم پشت تیم مذاکره کننده ما را خالی کنند، تصریح کرد: آقای ذوالنوری نظرات شخصی خود را بیان می‌کند و این نظرات زاویه جدی با آنچه در وین در جریان است، دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره افغانستان گفت: امنیت ملی افغانستان ارتباط عمیقی با امنیت ایران دارد و بدیهی است که تحولات این کشور ما از نزدیک رصد می‌کنیم، چراکه سرمایه گذاری‌های چندین سال گذشته ما زمینه این است که کنشگر فعال باشیم و البته تلاش کردیم که گفت‌وگو بین الافغانی را ایجاد کنیم، هیچ بازیگر منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای این حق را ندارد که برای مردم افغانستان تصمیم بگیرد، البته گزارش‌های این روز‌ها گزارش خوبی نیست، مقامات ما با مقامات افغانستان و کشور‌های دیگر در ارتباط هست، امیدواریم بتوانیم این بحران را حل کنیم.

خطیب زاده درباره فلسطین تصریح کرد: در سرزمین‌های اشغالی اتفاقات را با دقت پیگیری کنیم.

او درباره مذاکرات وین گفت: برجام پلاس را نمی‌پذیریم، آنچه در برجام عینا نه یک کلام بیش نه یک کلمه کم معیار ما برای گفت‌وگو است. آمریکا باید تصمیمی را در واشنگتن بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: دولت بایدن باید تصمیم بگیرد که به برجام متعهد باشد یا از میراث تحریم‌های ترامپ دفاع کند. این تصمیم سیاسی است و منتظر هستیم دولت بایدن بگیرد و تعهد خود را اعلام کند. در حوزه‌های فنی، چون باید دقیق باشیم گفتگو‌ها از سختی خاص خود برخوردار است.

او افزود: مسیر بسیار قابل توجهی در تفاهم و توافق برداشته شده و از نظر ما آنچه باقی مانده هم می‌تواند سهل یا سخت باشد. سخت خواهد بود اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را در واشنگتن نگیرد.

خطیب زاده درباره حضور ظریف در انتخابات گفت: بنده سخنگوی وزارت خارجه هستم و ظریف در موضوعات شخصی خود اظهارنظر می‌کند. ایشان اظهارنظر کرده و همه هم شنیده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست روز گذشته کمیسیون امنیت ملی با ظریف و اظهارات برخی نمایندگان درباره استیضاح ظریف، تصریح کرد: جلسه دیروز مبتنی بر سؤالات نمایندگان درباره فایل صوتی و مذاکرات وین بود و ظریف نیز پاسخ داد. بیش از این گمانه‌زنی‌هایی است که عنوان می‌شود و مجلس از همه حقوق خود برخوردار است.

خطیب‌زاده همچنین درباره نحوه ترور شهید سلیمانی و دست داشتن رژیم صهیونیستی و کردستان عراق در این اقدام تروریستی اظهار کرد: مسیر پیگیری‌های پرونده ترور شهید سلیمانی در قوه قضائیه، مجامع بین‌المللی و مسیر‌هایی که می‌شود پیگیری کرد و در گفت‌وگو‌های دوجانبه سیاسی و امنیتی و حقوقی با دولت عراق پیگیری می‌شود. بسیاری از این گزارش‌ها بر ما پوشیده نیست. راستی آزمایی آن هم در مراجع خود یا انجام شده یا در حال انجام است.

او افزود: موضع ما همان است، همه آن‌هایی که مستقیم یا غیرمستقیم در هر کشوری که در این ترور ناجوانمردانه و بزدلانه مشارکت داشته باشند، قطعا مسئولیت کیفری، جزایی و قضایی دارند و مراجع ذیربط در مسیر‌های خودش برخورد‌های لازم را در دستورکار دارند.

خطیب‌زاده درباره اظهارات عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه درباره احتمال تمدید توافق با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران اظهار کرد: آن‌چه عراقچی گفته این است که قانون مجلس الزام آور است و توافقی که بین ایران و آژانس برای ۲۱ ماه می‌ بوده که همه از آن مطلع هستند و طبیعی است که ما، چون عجله‌ای برای به سرانجام رساندن گفت‌وگو‌های وین نداریم، ضمن اینکه اجازه نخواهیم داد که این گفت‌وگو‌ها فرسایشی شود، در عین رعایت سرعت لازم کار را جلو می‌بریم. نمی‌خواهیم هیچ تاریخی مانع از این شود که به صورت دقیق دستورالعمل‌های اجرایی تهران برای تیم مذاکره کننده عملیاتی شود.

او اضافه کرد: نکته‌ای که آقای عراقچی در آن مصاحبه گفت این است که یکی از انتخاب‌ها بعد از ۲۱ ماه می‌ می‌تواند این باشد که با همکاری دو طرف در صورتی که مسیر درست در گفت‌وگو‌ها ادامه داشته باشد و تهران هم با این موضوع موافقت داشته باشد، این است که این توافق به نوعی تمدید شود. طبیعی است که تیم مذاکره کننده تصمیم گیر نیست و تصمیمات همه در تهران صورت می‌گیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از نشست خبری درباره اقدام تروریستی اخیر در دبیرستانی در کابل و همچنین انفجار در یک اتوبوس در افغانستان گفت: پرپر شدن این جان‌ها و دختران افغانستان که معصومانه و مظلومانه با زبان روزه در ماه مبارک رمضان قربانی خشونت تکفیری‌ها شدند، دل و جان آدم را به درد می‌آورد. داغدار افغانستان هستیم. متاسفانه وقایعی که در یک سال گذشته به ویژه رخ داده و در چند هفته گذشته تشدید شده، مار را ناراحت می‌کند.

خطیب‌زاده ادامه داد: اتفاقات افغانستان را از نزدیک پیگیری می‌کنیم و نگران برخی از این تحولات هستیم. ضمن تسلیت به خانواده‌های قربانیان این حمله وحشیانه به این مدرسه و همدردی با مردم و دولت افغانستان، فکر می‌کنیم زمان آن رسیده که از فضای برادری استفاده شود و در مقابل این تفکر افراطی و گرو‌های داعشی و تکفیری همه متحد شوند و به صورت یکپارچه عمل کنند.

او افزود: برای افغانستان آینده‌ای آباد، آزاد و باثبات آرزومندیم که تنها از مسیر گفت‌وگو‌های اصیل بین گروه‌های افغانستانی و دولت افغانستان رخ می‌دهد. دولت ایران هم همواره آماده بوده که این گفت‌وگو‌ها را تسهیل کند و هر کمکی که در اجرایی شدن این روند اصیل ممکن است کمک کند، فراهم کند؛ امیدواریم شاهد روز‌های بهتری در افغانستان باشیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.