منوچهر متکی:

اطلاعی از نامه برخی به رهبری برای حضور آقای رئیسی در انتخابات ندارم/ سال ۹۲ یک انتخابات برده را باختیم/ شورای وحدت در مقابل شورای ائتلاف نیست

سخنگوی شورای وحدت گفت: مطالبه برای حضور آقای رئیسی برای انتخابات در اقشار مختلف وجود دارد و از نامه گروهی خاص به رهبری برای حضور آقای رئیسی در انتخابات خبر ندارم. به گزارش موج خراسان،  منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت  امروز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه در محل باشگاه خبرنگاران جوان نشست خبری برگزار کرد. منوچهر

کد خبر : 2320
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 فروردین 1400 - 8:13

سخنگوی شورای وحدت گفت: مطالبه برای حضور آقای رئیسی برای انتخابات در اقشار مختلف وجود دارد و از نامه گروهی خاص به رهبری برای حضور آقای رئیسی در انتخابات خبر ندارم.

به گزارش موج خراسان،  منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت  امروز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه در محل باشگاه خبرنگاران جوان نشست خبری برگزار کرد.

منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت در نشست خبری باشگاه خبرنگاران جوان  درباره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:میزان مشارکت در انتخابات مجلس دشمنان را تحریک کرد که نظام را دچار مشکل و مردم را درگیر یاس کنند؛برای انتخابات ۱۴۰۰ در شرایطی به میدان می رویم که ۸ سال تجربه در دولت های یازدهم و دوازدهم داشتیم.

مطالبه برای حضور آقای رئیسی برای انتخابات در اقشار مختلف وجود دارد

متکی درباره حضور آقای رئیسی در انتخابات گفت: مطالبه برای حضور آقای رئیسی برای انتخابات در اقشار مختلف وجود دارد، اینکه گروه خاصی نامه ای به رهبری زده اند تا آقای رئیسی در انتخابات شرکت کنند  را خبر ندارم. البته برخی هم معتقد هستند که ایشان در انتخابات حضور پیدا نکنند، چشم انداز قوه قضاییه از زمانی که ایشان حضور پیدا کردند خیلی روشن نیست به همین دلیل بهتر است در قوه قضاییه فعلا باشند و وارد انتخابات نشوند.

وی افزود:آن هایی که مخالف حضور آقای رئیسی در انتخابات هستند یا خودشان نامزد دیگری دارند یا آینده روشنی بعد از آقای رئیسی در قوه قضاییه نمی بینند.

سخنگوی شورای وحدت ادامه داد: برخی‌ از پرونده های موجود در قوه قضاییه مربوط به دولت است وقتی خصوصی سازی دچار مشکل می شود، سیستم بانکی دچار رشوه می شود اگر در دولت یک تحولی ایجاد شود  سلامت در این مجموعه شکل می گیرد.

متکی گفت: افرادی که بتوانند مبارزه با فساد را براساس آن چه که مدنظر رهبری است در قوه قضائیه اجرا کنند، کم نیستند.

وی تصریح کرد: براساس پاسخ هایی که دبیرخانه شورای وحدت برسد برنامه خود را عملیاتی می کنيم، اقدام ما در طراحی شورای وحدت موکول به کسانی است که به نامه رئیس شورای وحدت پاسخ می دهند.

سخنگوی شورای وحدت افزود: در متن نامه آمده کسانی در معرض نامزد شدن قرار دارند که برنامه های خود را اعلام کنند و دیگری این بود که حداقل ۱۰ نفر از تیم خود را معرفی کنند، کارگروه بررسی برنامه و بررسی تیم را در شورای وحدت تشکیل دادیم و این دو کارگروه سوالات و چالش ها را نسبت به نامزدها داشتند  می توانند مطرح کنند و بعد از آن اعلام نظر خواهد شد.

متکی بیان کرد: با توجه به اینکه زمان کمی تا انتخابات مانده است بررسی قانون انتخابات، جزو  اولویت شورای وحدت نیست و موضوعاتی در مجلس و شورای نگهبان مطرح شده است اگر به نتیجه نهایی در خصوص قانون انتخابات برسند ما هم براساس قانون جدید عمل خواهیم کرد.

او در پاسخ به این سوال که کدام گفتمان را در انتخابات پیروز میدانید؟ گفت: گفتمان باید کارگشا باشد و برای باز شدن قفل هایی که در حوزه اقتصاد وجود داشته باشد تلاش کند و گفتمان باید تعهد خود را به مردم و انقلاب حفظ کند و درک درستی از شرایط مردم در جامعه داشته باشد.

هزینه مقاومت و ایستادگی همیشه کمتر از وادادگی است

متکی افزود: گفتمان جدید باید یک تحول اساسی در مسیر وضع مطلوب ایجاد کند لذا گفتمان ما باید اصولگرایانه انقلابی و معطوف به مشکلات مردم و مقاومت و ایستادگی در حوزه داخلی و بین المللی باشد ،زیرا هزینه مقاومت و ایستادگی همیشه کمتر از وادادگی است.

جریان رقیب در تلاش است بازی را خراب کند

وزیر خارجه اسبق کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که رقیب اصلی خود را کدام جریان میدانید؟ بیان کرد: یک جریان،جریانی است که در ۸ سال گذشته کشور را مدیریت کرده و علیرغم اینکه برخی در تلاش هستند بازی را خراب کنند و هم بگویند من نبودم و هم بگویند دولت اختیاری ندارد اما معتقدم که همه اینها از یک جریان هستند ،جریان دوم هم جریانی است که در دولت نبوده و صرفا شاهد و ناظر اعمال آن بوده است و آن هم جریان انقلابی کشور است و رقابت بین این دو جریان شکل گرفته است.

درباره نتایج مذاکرات وین تردید جدی داریم

متکی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تاثیر مذاکرات وین در انتخابات را تا چه حد جدی میدانید؟ افزود: واقعیت این است که من درباره نتایج این مذاکرات تردید جدی دارم زیرا دوستان ما در دولت همواره شاهد شرایط بودند و حال چیزی را که سالها نتوانستند به آن برسند در صدد هستند تا با تلاش چند ماهه شاید بتوانند به دست بیاورند؛نمیخواهم قضاوت کنم که چقدر انتخاباتی است اما میتواند در انتخابات موثر باشد اما واقعیت صحنه این است که با توجه به تجربه ۴۰ سال خود به صورت عام و ۶ سال به طور خاص باید قدری عینک ذوق زدگی را از خود دور کنیم و واقع بین باشیم.

موضع ما نسبت به برجام، اول لغو کامل تحریم ها، دوم راستی آزمایی طرف‌های توافق

وی افزود:واقعیت این است که آمریکا از هیچ فرصتی برای تحمیل خواسته های خود به ملت ایران فرو گدار نکرده است و عملکرد ترامپ درباره ایران هم از دلایل اصلی شکست در دور دوم انتخابات بود و ما شاهد این شرایط هستیم و حالا دولت تازه آمریکا باید کاری انجام دهد که در دو جمله مقام معظم رهبری خلاصه شده است اول اینکه تحریم ها به طور کامل لغو شود و دوم اینکه تمام گفته هایشان راستی آزمایی شود.

وزیر خارجه اسبق کشورمان گفت: تحقق این خواسته خیلی نیاز به نشست و مذاکره ندارد اما آقایان اصرار کردند که باید مذاکره کنیم و مقام معظم رهبری به طور ضمنی مذاکرات را تائید کردند اما فرمودند با چشم باز و دل مطمئن و اینکه مذاکرات فرسایشی نباشد باید به برجام وارد شد. اما در گذشته هم مقام معظم رهبری رهنمود می کردند و آقایان در میدان حاضر می شدند و می گفتند این مسائل امکان پذیر نیست؛فضایی ایجاد شد که گفته شود برجام خسارت محض است.

وی ادامه داد: علی رغم چنین نگاهی باز هم داریم به مذاکرات می رویم اگر از دل این مذاکرات تحقق فرمایشات رهبری دربیاید باید به دولت خسته نباشید و دست مریزاد بگوئیم اما با توجه به صحبت هایی که معاون مدیر کل اتحادیه اروپا اظهار کرده و اظهارات نماینده روسیه که می گویند خوشحالیم که همه حمایت کردند طرف دیگر به برجام برگردد خوشبین نیستیم زیرا اتحادیه اروپا و ۴+۱ به راه افتادند تا داماد و عروس را به فرش قرمز برگردانند شک برانگیز است.

سخنگوی شورای وحدت درخصوص اصلی ترین دغدغه مردم در حوزه اقتصادی، تصریح کرد: بارها از سوی رهبری، دولتی‌ها و… گفته شده که مشکل ملموس جامعه ما، مشکل اقتصادی است، باید به رویکرد اساسی در این زمینه برسیم و یکی از مشکلات اساسی کشور ما این است که در موضوعات مختلف اجماع نداریم، کارگزاران جمهوری اسلامی در موارد مختلف باید به اجماع برسند.

وزیرخارجه اسبق افزود: آمریکا هر ماه و هر هفته موضوع یک سخنرانی در ایران بوده است و همچنین موضوع سخنرانی آمریکایی ها هم بوده است، آمریکا برای برخورد با ایران نقشه راهی را تعریف کرده است و براساس آن عمل می کند اما در ایران اینطور نیست به جز امام خمینی(ره) و رهبری، هیچکس درخصوص آمریکا در کشور ما به اجماع نظر نرسیده است.

متکی ادامه داد: اقتصادی مقاومتی مثال دیگری است که می گویم ۱۶ سال است که رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی صحبت می کنند، رهبری فرمودند که اقتصاد مقاومتی راهی برای برون کرد اقتصاد است اما دولت فعلی اقتصاد مقاومتی را قبول ندارد و این در کشور ما موجب بروز تحول جدی نمی شود.

وی افزود: مشکل اصلی در کشور ما اقتصاد است در شورای وحدت هیات اجرایی طراحی‌ شده است و ۲۰ کمیته در این هیات اجرایی تعریف شده است و باید ۳ سوال اصلی درخصوص وضعیت اقتصادی را بررسی کنند، مشکل اصلی چیست؟ آسیب ها و چالش ها کدام است؟ و راهکارهایی را ارائه دهیم که از وضعیت موجود خارج و به وضعیت مطلوب برسیم. وظیفه این کمیته ها بررسی این موضوعات است که بعد از رسیدن به نتیجه نهایی، به عنوان برنامه نامزدهای ما در انتخابات مطرح خواهد شد.

متکی با تاکید بر اینکه رهبری دو ما قبل در این رابطه اظهار نظر کردند که عجله ای نداریم آمریکا به برجام برگردد،گفت: آمریکا نتوانست عملیات ماشه را اجرا کند چون از برجام بیرون رفته بود. دستاورد برجام باید لغو تحریم باشد و اگر این خواسته محقق نشود یعنی باز هم موفق نبوده ایم.

وی درباره منحصر بودن لیست شورای وحدت به ۱۰ نفر اعلامی توضیح داد: لیست شورای وحدت به این ۱۰ نفر منحصر نیست و ممکن است کسانی به این لیست از جریان ارزشی و انقلابی اضافه شوند.

سخنگوی شورای وحدت  در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره اینکه آیا اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ به یک گزینه واحد می رسند یا خیر و آیا انتخابات ۹۲ تکرار می شود؟ گفت: دو مدل و عملکرد را در انتخابات ۹۲ و ۹۶ داشتیم. در مدل سال ۹۲ تعداد نامزد های اصول گرایان یا نیروی های ارزشی دلیل شکست آنها بود و انتخابات برده را باختیم. مدل ۹۶ مدلی بود که نیروهای ارزشی و اصول گرا نشان دادند که می توانند به وحدت برسند و این مدل اگر چه حرف و حدیث داشت و اگرچه منتهی به انتخاب نامزد واحد نشد اما ۱۶ میلیون رای از تجمیع جریان های مختلف قابل اعتنا است و مدل مورد تائید ما مدل ۹۶ است و با نامزدهای مختلف وارد می شویم. اما بر یکپارچه عمل کردن و رسیدن به یک نامزد واحد را شرط لازم را برای موفقیت در انتخابات می دانیم.

متکی درباره تحلیل جریان اصولگرایی و نقد به شورای وحدت گفت: شورای وحدت در مقابل شورای ائتلاف نیست و دو ظرفیتی هستند که می توانند تجمیع شوند. ادامه تلاش ها برای وحدت و یکی شدن و دوم پرهیز از اختلاف در دو نکته مورد تاکید ما است. با شورای ائتلاف و جبهه پایداری قطعا در مقوله انتخابات اشتراکات بسیار زیادی داریم که می تواند به ما کمک کند هم اردوگاه واحدی را طراحی کنیم و هم به نامزد واحد برسیم.

متکی درباره شخصیت ابراهیم رئیسی گفت: رئیسی در واقع موضوع مورد توجه و شاید مرد بررسی ما است. اگر چه به دلیل محبوبیت اقبال زیادی به ایشان وجود دارد اما ایشان نشانه قطعی برای ورود و البته عدم ورود در انتخابات هم از خود نشان نداده اند.

او با بیان اینکه رئیسی به دلیل دو ویژگی اگر وارد شود در حوزه نیروهای ارزشی تقریبا شرایط تسهیل می شود، ادامه داد: یکی به دلیل شخصیت ایشان است که چهره جدیدی از خودشان بعد از انتخابات ۹۶ به بعد نشان داده اند و این چهره جدید رویکرد عزم در مبارزه با فساد، پاکدستی و عدالت خواهی ایشان است.درستی و پاکدستی ایشان مورد تایید همگان است و من در ارتباطات با ایشان این برداشت را دارم و مبانی فکری ایشان هم مورد توجه قرار گرفته و مردم نشان دادند بیهوده به سوی کسی نمی روند و بیهوده در سوی کسی نمی مانند.

وزیر امور خارجه اسبق بیان کرد: ایشان در ۹۶ یک ظرفیت قدرت اجماع سازی و تجمیع نیروهای انقلابی و ارزشی را از خود نشان داد و در آخرین روزها آخرین کاندیدا به نفع ایشان کنار رفت. خیلی از کاندیداها علنا و غیر علنا اعلام کرده اند که اگر رئیسی بیاید کنار می روند و حتی از ایشان حمایت می کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.