شرایط حذف نام همسر سابق از شناسنامه

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره امکان حذف نام همسر سابق از شناسنامه توضیحاتی داد. به گزارش موج خراسان، سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه ۱۵ میلیون نفر کارت ملی هوشمند ندارد، اظهار کرد: با همکاری دفاتر پیشخوان و پست در سراسر کشور در حال حاضر

کد خبر : 1526
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آذر 1399 - 19:45

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره امکان حذف نام همسر سابق از شناسنامه توضیحاتی داد.

شرایط حذف نام همسر سابق از شناسنامهبه گزارش موج خراسان، سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه ۱۵ میلیون نفر کارت ملی هوشمند ندارد، اظهار کرد: با همکاری دفاتر پیشخوان و پست در سراسر کشور در حال حاضر نزدیک به ۶۰ میلیون نفر مراحل تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند خود را انجام داده‌اند و این جمعیت در برخورداری از خدمات هیچ مشکلی ندارند.

وی افزود: جمعیت واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند، افراد بالای ۱۵ سال هستند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه ۴۹ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر کارت ملی هوشمند خود را دریافت کرده‌اند، گفت: ۶۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند هستند و حدود ۳ میلیون نفر تاکنون برای کارت ملی هوشمند هیچ اقدامی نکرده‌اند

ابوترابی با بیان اینکه تا امروز ۳ میلیون کارت ملی هوشمند تولید داخل صادر شده است، تصریح کرد: در دنیا چهار کشور هستند که تراشه کارت ملی را تولید می‌کنند و سایر کشور‌ها از این چند کشور، تراشه‌های مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند.

او افزود: چاپخانه دولتی متولی تأمین بدنه کارت ملی هوشمند است و ما متولی صدور کارت هستیم، اگر بدنه کارت تأمین شود، ظرف کمتر از ۵ ماه تمامی کارت‌های ملی‌ هوشمند باقی مانده صادر می‌شوند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به این سوال که آیا امکان حذف نام همسر سابق از شناسنامه وجود دارد؟، تصریح کرد: اگر کسی که از همسرش جدا شده است، در هنگام طلاق دوشیزه باشد، نام همسر سابق او از شناسنامه حذف می‌شود، همچنین اگر فردی بعد از طلاق، مجدد ازدواج کند نیز می‌تواند نام همسر سابق خود را پس از ثبت ازدواج جدید پاک کند، در واقع یک ساعت پس از ازدواج مجدد، نام همسر سابق از شناسنامه حذف می‌شود.

ابوترابی درباره اینکه چرا عکس‌ کارت ملی هوشمند نامناسب است، گفت: عکس‌ کارت ملی هوشمند به صورت زنده، چون بر روی کارت سیاه و سفید است، این گونه به نظر می‌رسد، وگرنه در پایگاه‌های ما عکس‌ها به صورت رنگی هستند.

او درباره اینکه آیا پروژه کارت ملی هوشمند شکست خورده است؟، بیان کرد: اگر در پروژه‌ای که ۶۲ میلیون نفر واجد شرایط دارد، ۵۰ میلیون کارت صادر شود، واقعا شکست خورده است؟ امروزه در برخی از سازمان‌ها و بانک‌ها از کارت ملی هوشمند بهره برداری شده است.

ابوترابی با اشاره به تأمین ماهانه یک میلیون کارت ملی از سوی چاپخانه دولتی، گفت: ما ظرفیت صدور دو و نیم میلیون کارت ملی هوشمند را در ماه داریم، این کارت کلید ورود به دولت الکترونیک است و توسط آن با عوامل فیزیکی اثر انگشت و پین کد، تشخیص هویت انجام می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.